Muhtesip

http://muhtesip.blogspot.com/

Bu çağda tek güç bilgidir ama bilginin doğru olanı güç getirir. Milyonlarca insanın okuduğunu bile bile yanlış, yalan ve eksik bilgiler veren insanları salak ve bilgisiz yerine koyan köşe yazarlarının yanlışlarını bulup bunu ifşa eden bir blog muhtesip. Eski dilde zabıta anlamına gelen muhtesip kelimesinin tam anlamıyla hakkını veriyor yazarlar. Takip ediniz böylece her okuduğunuzu her duyduğunuzu sorgulayıp araştırmadan doğru olarak kabul etmemiş olursunuz.

Levent Çelik ve Burçin Aydoğdu. Muhtesip adlı bloglarında köşe yazarlarının yanlışlarını eğlenceli bir dille anlatıyor. Hata listesinin en başında Hıncal Uluç ve Yılmaz Özdil var.

Muhtesip adından bir blog kuran Levent Demir ve Burçin Aydoğdu, sanal günlüklerinde, köşe yazarlarının tutarsızlıklarını ve vahim hatalarını tespit ediyor, kaynaklardan yararlanarak yanlış bilgileri ifşa ediyorlar. Eski dilde zabıta anlamına helen Muhtesip, Google çağında yazarların göz göre göre bu hatalara nasıl düştüklerini oldukça eğlenceli bir dille anlatıyor. Açık açık isim veriyor ve hatta meydan okuyor!

Levent Demir ise internetin yazılı basına vurduğu en büyük darbe olduğu görüşünde: “İnternet, köşe yazarlarının zannedildiği kadar bilgili ve yetkin olmadığını ortaya çıkardı. Türkiye’de basının büyük telaşı bundan kaynaklanıyor. Köşe yazarlarımız zaten bilmedikleri şeyleri sorup öğrenme veya araştırma konusunda kesinlikle hevesli değiller.”

Bu yazı Genel kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.