Yeşil Kuşak Projesi

abd başkanı jimmy carter‘ın ulusal güvenlik danışmanı zbigniev brzezinski tarafından 1977’de geliştirilen projedir.

yeşil kuşak projesinin ana fikri, islam’ı komünizme karşı bir kalkan olarak kullanarak, sscb‘nin petrol zengini basra körfezi civarında etkinlik sağlamasını engellemektir. sscb’nin afganistan işgali sırasında cia ve pakistan himayesinde mücahit güçler örgütlendi. afganistan’da ekilen haşhaşın, eroin olarak dünya piyasasına sürülmesine göz yumuldu ve elde edilen gelirin işgale karşı kullanılması amaçlandı. karşı saldırı amacıyla afgan gruplara yoğun silah satışı yapıldı ve pakistan’daki kamplarda eğitim verildi. bu arada radikal dinci örgütlerin temelleri atılmış oldu, ve radikal islam ortaya çıktı. proje de meyvelerini verdi.

sovyet zamanında komünizmin müslüman ülkelerde yayılmasını engellemek başlıca hedefti. benzer durum avrupada hristiyanlık üzerinden de uygulandı. hristiyan versiyonuna en güzel örnek papanın polonya’dan seçilmesidir. yani komünizmin yumuşak karnı olan din üzerinden propaganda yapıldı.

türkiye’de bu politika ne derece uygulandı, tartışma konusudur. 80 ihtilalinden sonra türkiyede komünizmle savaşacak bir yeşil kuşak değil, her daim uyuyacak bir kuşak(nesil) yaratılmak istendi. kimisi abuk subuk bir din eğitimiyle(“din kültürü ve ahlak bilgisi“), kimisi yayılan yerli malı erotik filmlerle, kimisi yeni yeni ortaya saçılan kapitalist dekorlarla uyutuldu. uyusunda neyle uyursa uyusun. ama türkiyede -yeşili olsun, kızılı olsun- asla agresif bir rejimin olması istenmedi. çünkü türkiye afganistan değildir, islami bir rejimle oturup taliban gibi dağda bayırda heykel yıkmakla kalmaz. o yüzden şimdiki gibi- bahsi geçtiği üzere tunus gibi- geleceğe dair kararlı hedefleri olmayan, üretmeden tüketen, istikrarsız, az olan enerjisini de sağ-sol, alevi- sünni, laik- müslüman gibi iç çekişmelerde tüketen güzel bir ülkeyiz.

Bu yazı Bilgisayar, CMYO, Edebiyat, Genel, Hayat ve Gözlemler, Kitap, Sinema kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.